Zaledwie 5 km od granicy austriackiej, a 115 km od miasta Innsbruck znajduje się niebywały zamek Neuschwanstein.
Zdecydowaliśmy się zboczyć z kursu i zobaczyć zamek na własne oczy. Podobno sam Walt Disney tworząc swoje słynne intro wzorował się na Neuschwanstein.
Na początek podzielimy się z Wami krótką historią zamku, która według nas jest bardzo interesująca.
W 1869 roku ekscentryczny król Bawarii Ludwik II postanowił wybudować pałac zaraz obok innego zamku Hohenshwangau, w którym spędził swoje dzieciństwo.
Ludwik II przez całe swoje życie uznawany był za dziwaka. Interesował się sztuką, kochał piękne tkaniny, muzykę a także był mecenasem Wagnera.
Postanowił wybudować najpiękniejszy na świecie pałac, przypominający średniowieczny rycerski zamek, który początkowo miał kosztować ok. 3 miliony marek. Król zatrudnił osobę, która zajmowała się scenografią w teatrach, stąd niesamowita dbałość o detale w komnatach. Niestety przeciągająca się budowa jak i kosztowne materiały zadłużyły państwo na 7 milionów marek co nie spodobało się władzom Bawarii. Ludwik II został uznany za niepoczytalnego 9 czerwca 1886, po czym wysłano go do zamku Berg obok Monachium, gdzie kilka dni później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Znaleziono go w jeziorze wraz ze swoim lekarzem, który uznał go za niepoczytalnego…
Król nigdy nie dożył oficjalnego otwarcia Neuschwanstein, nigdy tez nie chciał aby zamek był otwarty dla turystów. Miał on być wyłącznie jego perełką. Jednak już 6 tygodni po śmierci króla, wpuszczono pierwszych turystów, a dochody z turystyki przeznaczono na ukończenie komnat i spłatę ogromnego długu, który zaciągnął Ludwik II.
Dziś Neuschwanstein jest drugą najbardziej turystyczną atrakcją w Europie zaraz po wieży Eiffla. Odwiedza go aż 1,5 mln ludzi rocznie.
Kilka organizacyjnych informacji:
- Parking kosztuje 6 euro.
- W zamku nie można robić zdjęć, nie można również wchodzić z wózkami i zwierzętami.
- Bilet na zamek Neuschwanstein kosztuje 13 euro. Można dokupić wejściówkę na zwiedzanie zamku Hohenschwangau, który znajduje się obok. Polecamy kupić bilety przez internet (doliczają opłatę serwisową w wys. 1,8 E, a od 2019 roku będzie to 2,5 E). Dla osób, które kupiły bilety online obowiązuje inna, krótsza kolejka ale należy odebrać bilet 1,5 h przed godziną zwiedzania. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia wchodzą za darmoszkę.
- Na zamek można podejść spacerem ok. 40 min pod górę, wjechać autobusem (ok. 3 euro w dwie strony lub 2,5 E w górę) albo skorzystać z bryczki (oczywiście mam nadzieję, że nie przyjdzie Wam to do głowy). Autobus zatrzymuje się kilkadziesiąt metrów od zamku, zaraz przy moście Marienbrücke, skąd jest najlepszy widok na Neuschwanstein.
- Przed zamkiem znajdują się monitory wyświetlające godzinę wejścia (w sezonie wejście jest nawet co 5 minut!). Słuchawki są rozdawane kilkunastoosobowym grupom zaraz po wejściu.
- Samo zwiedzanie zamku trwa niecałe 40 minut. Przez słuchawki możemy usłyszeć historię Ludwika II, przechodząc przez poszczególne komnaty. Musimy przyznać, że w internecie przeczytaliśmy więcej interesujących ciekawostek niż usłyszeliśmy w słuchawkach. Niemniej jednak warto zobaczyć Neuschwanstein na własne oczy. Jak spoglądamy na zamek z daleka możemy poczuć na własnej skórze jakąś tajemniczą aurę wokół tego miejsca…
Więcej dowiecie się z naszej video relacji: