Niedocenione perełki Portugalii – Braga i Guimarães

Po intensywnych dniach spędzonych w największych miastach Portugalii: Porto i Lizbonie jak i kilku dniach na Azorach postanowiliśmy wykorzystać dwa ostatnie dni na zobaczenie północy kraju. Wybraliśmy trzy miasteczka Viana do Castello, Bragę i Guimarães. To był strzał w dziesiątkę. 

Viana do Castello położone jest nad rzeką i oceanem. Miasteczko może nieszczególnie nas ujęło ale jeśli już tu będziecie to polecamy Wam podjechać na wzgórze Santa Lucia, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Do pozostałych dwóch miejsc, które nas z kolei oczarowały możecie dostać się z Porto pociągiem, autobusem lub tak jak my wynajętym na 2 dni samochodem.

Braga jako jedno najstarszych chrześcijańskich miast na świecie ma ponad 2000 lat, jest miejscem spokojnym, urokliwym i wartym zobaczenia. Niewielka ilość turystów, piękna katedra i wąskie uliczki starego miasta sprawiają, że to miejsce ma swój niepowtarzalny klimat. To tutaj zjedliśmy jeden z lepszych obiadów w całej Portugalii (3,5 euro za danie!), a my jesteśmy wyjątkowo zadowoleni kiedy nas dobrze i lokalnie nakarmią 😉 Polecamy Restaurante sto. Andre, zwłaszcza menu w języku portugalskim, które ma dodatkowe pozycje tzw. dania dnia.

W pobliżu miasta znajduje się jego najsłynniejsza atrakcja czyli Sanktuarium Bom Jesus do Monte. Z sanktuarium zobaczymy widok na dolinę i Bragę, a oprócz kościoła na miejscu znajdziemy również kawiarenkę i park. Nie będziemy się rozpisywać o Bradze, zobaczcie po prostu zdjęcia, które oddają klimat tego miejsca:

W niedalekiej odległości od Bragi znajduje się wpisana na listę UNESCO pierwsza stolica Portugalii czyli Guimarães. Jak tylko wyszliśmy z samochodu trafiliśmy na zlot garbusów (który możecie zobaczyć w poniższym video). Fani architektury będą mogli zobaczyć tu między innymi:

– zamek obronny z XIII wieku, w którym zamieszkał pierwszy król Portugalii – Afonso Henriques,

gotycki Pałac Książąt Braganza (Paço dos Duques de Bragança). Ciekawostką jest, że studenci w dekoracyjnych wnętrzach pałacu urządzają tu co roku pasowanie „pierwszaków” 🙂

zabytkowe centrum a w nim Plac Oliveira (Largo da Oliveira) – otoczony urokliwymi kamieniczkami plac to idealne miejsce na zjedzenie posiłku lub wypicie kawy

– Plac Toural (Largo do Toural) wraz z kościołem Nossa Senhora da Consolação, tam też zobaczymy napis „Aqui Nasceu Portugal” czyli „Tutaj narodziła się Portugalia”

Kolejną atrakcją miasteczka jest kolejka linowa na wzgórze Penha znajduje się w południowo-wschodniej części miasta.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przekonaliśmy Was, że Portugalia to nie tylko wspaniałe wybrzeża, szerokie plaże, Lizbona i Porto, ale także te mniejsze perełki takie jak Braga i Guimarães. A jeśli dalej macie wątpliwości, zerknijcie na nasz materiał video:-)

To jest nasz ostatni post z podróży po Portugalii. Niedługo zawitamy do Was z poradnikiem dotyczącym zachwycającej Majorki!:)
Pe.
Images are for demo purposes only and are properties of their respective owners. Old Paper by ThunderThemes.net