Malezja 7/7: Ile kosztuje podróż do Malezji i Singapuru?

Czas na podsumowanie!
W tym poście kończymy nasze wspominki związane z Malezją i jednocześnie przedstawiamy nasz plan wyprawy oraz koszta jakie ponieśliśmy.
Wiele osób nas pytało na jakie wydatki trzeba się nastawić i ile kasy trzeba uzbierać, żeby móc polecieć na 16 dni do Azji południowo-wschodniej.
Odpowiedź nie jest prosta. Tak naprawdę TO ZALEŻY. A zależy od wielu czynników, np. w jakich warunkach chcecie spać, co chcecie zobaczyć, czym chcecie się poruszać, czy nie boicie się jeść ulicznego jedzenia, a może wolicie zjeść w restauracji… Moglibyśmy jeszcze tak wymieniać na kilkanaście linijek.
My wyszliśmy z założenia, że chcemy zobaczyć ile się da, zwiedzać w tempie umiarkowanym, ale nie leniwie. Na miejscu poruszaliśmy się sporo „z buta”, zdarzało się, że dziennie robiliśmy ok. 10-15 kilometrów. Spaliśmy w lepszych i gorszych miejscach. Raz w apartamencie 4 gwiazdkowego hotelu, zaś kolejny raz płacąc 2x więcej w 4 m2 pokoju bez sporego kawałka ściany 😉
O czym należy pamiętać przed wyjazdem do Malezji:
  1. Walutą jest tu ringgit (MYR): 1 MYR = 0.88 zł (kurs we wrześniu 2018).
  2. Warto polować na promocje linii lotniczych. Qatar Airways i Emirates oferuję bilety w przystępnym cenach z jedną przesiadką i często krótkim oczekiwaniem. Polecamy polować w styczniu, wtedy jest wiele zimowo-wiosennych promocji.
  3. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przynajmniej na WZW A, WZW B (jeśli ktoś nie był w w dzieciństwie szczepiony), oraz tężec. Wskazany jest również dur brzuszny.
  4. W Malezji nie odnotowuje się wielu przypadków malarii jednak występuje ona w niektórych obszarach jak wszędzie w Azji Południowo-Wschodniej dlatego polecamy kupić środek na komary i używać go w szczególności na wyspach. Jak to mawiała moja babcia: „Strzeżonego, Pan Bóg strzeże” 😛
  5. Transport miejski w dużych miastach takich jak Kuala Lumpur działa bardzo sprawnie. Koszt przejazdu wynosi zazwyczaj kilka złotych więc zarówno pociągami jak i autobusami kursuje się tanio i przyjemnie. Polecamy zakładać bluzy w autobusach międzymiastowych – klima podkręcona jest do 16 stopni i można nabawić się kataru:-)
  6. Zarówno w Malezji jak i Singapurze działa Uber i Grab. Jeśli nie chcecie martwić się, że zostaniecie oszukani na kilka MYRów przez kierowcę taksówki lub Tuk Tuka – zamówcie Ubera. Działa sprawnie, a cena wyskakuje jeszcze przed przejazdem. Co więcej nie trzeba płacić gotówką jeśli nie chcecie – jeśli macie podpiętą kartę kredytową/debetową w aplikacji ściągnie Wam dokładnie podaną kwotę bez prowizji.
  7. O tym, że próbowanie ulicznego jedzenia powinno być obowiązkowe, nie musimy mówić 😃 W każdym, poprzednim poście wspominaliśmy o tym jak pyszne jedzenie dostaniecie w Malezji i Singapurze. Każdy intensywny dzień powinien zakończyć się w food court 😉
  8. Rozmawiajcie z ludźmi. Są oni bardzoo pozytywnie nastawieni do turystów, a szczególnie europejczyków. Interesuje ich nasz kraj i często zadają fajne pytania dlatego nie bójcie się ludzi – nie dość, że chętnie pomogą to i jeszcze dzień Wam przyjemniej zleci.
  9. Pilnujcie swoich rzeczy w miejscach typu bazary w China Town. Łatwo zostać wciągniętym do kramiku z ciuchami Chantel lub Lacrose, ale równie łatwo zostać okradzionym w tłumie.
  10. Jeśli planujecie podróż do Malezji warto rozważyć wizytę w Singapurze. Tym bardziej, że szybko można się tam dostać liniami AirAsia (już od 60 zł) lub autobusem.
Jakie miejsca odwiedziliśmy w te 16 dni:
Jeśli chcecie prześledzić dokładnie naszą trasę zapraszamy na video relacje na YouTube. Tam znajdziecie więcej ciekawostek, szczegółów dotyczących zwiedzanych miejsc, cen, zobaczycie jak to wygląda „prawie na żywo” 😉
Przejdźmy tdo najważniejszego. Ile mamony trzeba uzbierać chcąc spędzić dwa tygodnie w Azji. A raczej ile my wydaliśmy.
Jak widać na powyższym podsumowaniu zapłaciliśmy 4390 zł za osobę. Jest to spora kwota ale jednak ceny biletów lotniczych to prawie połowa całej sumy.
Z drugiej strony jak pomyślimy, że przeciętne wczasy w Grecji kosztują ok. 2500 zł za tydzień, a nas podróż po Malezji i Singapurze (wliczając wysokie koszta biletów, bilety wstępów oraz tony pysznego jedzenia i drogiego alkoholu 😉 ) wyniosła ok. 2200 zł za tydzień to perspektywa się zmienia.
Mamy nadzieję, że osobom planującym wyjazd w te rejony Azji Południowo-Wschodniej pomógł rozjaśnić jak kształtują się wydatki podczas takiej podróży. Zapraszamy do naszych poprzednich postów i filmów z Malezji/Singapuru, w których polecamy co zwiedzić a przede wszystkim co zjeść 😉 A na koniec łapcie naszą pocztówkę:
Pe.Images are for demo purposes only and are properties of their respective owners. Old Paper by ThunderThemes.net